вівторок, 11 грудня 2018 р.

трудове навчання 7 клас


      Куцурубська  ЗОШ  І – ІІІ ступенів ім. Т.Г.Шевченка


                             Відкритий урок
                      на тему:
        «Виконання технологічних операцій.
Компонування виробу. Монтаж виробу.»





Провела:
Вчитель трудового навчання
Попова Марія Юріївна


Тема: «Виконання технологічних операцій.»
Практична робота: ІБЖД. Компонування виробу. Монтаж виробу.
Мета:
узагальнити знання, які учні отримали з даного проекту;
формувати навички колективної роботи, добирати матеріали для виготовлення аплікації;
розвивати спостережливість , окомір, уяву, увагу та пам'ять .
Обладнання: презентація, фетр, інструменти та матеріали, заготовки, матеріали для оздоблення.
Тип уроку: комбінований.
                                             Хід уроку
            ДЕВІЗ УРОКУ:
                                            Щоб здивуватися, потрібна мить.
                                           А щоб зробити дивовижну річ,
                               Потрібні роки  терпіння і наполегливої праці.
                                                                                               ( Гельвецій)
І. Організаційний момент.
1. Привітання.
2. Перевірка відсутніх.
3. Емоційний настрій.
                                   Вправа «ЕМОЦІЇ»
                            РАДІ МИ ГОСТЕЙ ВІТАТИ
                            І УРОК РОЗПОЧИНАТИ.
                        БУДЕМО НАВЧАТИСЬ ГАРНО
                       ШВИДКО, ВЕСЕЛО І ВПРАВНО.
ІІ. Актуалізація опорних знань , вмінь та навичок.
                                 ГРА «РОМАШКА»
На дошці зображено ромашку.
Завдання: Виберіть листочок ромашки із запитанням і дайте відповідь на нього.
Запитання:
1.     Як підготувати своє робоче місце до роботи?
2.     Чому слід працювати лише з правильним освітленням?
3.     Що таке «Органайзер»?
4.     Які матеріали можна застосовувати для створення органайзерів?
5.     Згадай, який головний інструмент застосовують під час виконання вишивки?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Щоб прикріпити деталі виробу один до одного можна застосувати різноманітні види це: за допомогою клею(клейовим способом); за допомогою машинним способом(швейною машинкою) та за допомогою ручних швів.
УІ. Повідомлення теми та мети уроку.
На сьогоднішньому уроці ми з вами продовжимо розпочатий Проект
« Органайзер » . З компонуємо виріб та розпочнемо його монтаж.
Продовжимо розвивати нашу спостережливість , окомір та увагу.
У. Вивчення нового матеріалу.
Технологічне закріплення деталей основи.
У 5 – 6 класах ви вивчали види ручних швів ,закріплювали отримані знання на практиці.
Давайте їх згадаємо:
Шов «Уперед голка»;
Шов «Назад голка»;
Шов «Козлик»;
Шов «Петельний»;
Шов «Тамбурний»;
Шов «Хрестик»;
Шов «Подвійний хрестик».
Під час виконання нашого проекту для закріплення деталей основи ми застосуємо Шов «Назад голка».
ШОВ «НАЗАД ГОЛКА»

ЗАСТОСУВАННЯ:
-         Для постійного зєднання деталей;
-         У важкодоступних для машинки місцях;
-         При виконанні аплікації;
Технологія виконання шва «назад голка»
1.     Шиють справа на ліво: голку виводять із вивороту на лицьовий бік, роблять стібки назад і під тканиною проходять на два стібки вперед;
2.     Потім повертаються , прокладають черговий стібок на зад на деякій відстані від попереднього й під тканиною  - два стібки вперед;
3.     Довжина стібка від 0.1 до 0.7 см.
4.     У готовому вигляді й при акуратному виконанні шов виглядає як рівна строчка.
УІ. Практична робота
Тема: «Компонування виробу. Монтаж виробу.»
Матеріали та інструменти: нитки, голки,шпильки, ножиці, заготовка.
Хід роботи
1.     З компонуйте свій виріб .
2.     Доберіть нитки для роботи(у тон тканини або контрастні).
3.     Закріпіть деталі виробу за допомогою шва «назад голка».
Самоконтроль: оцініть якість виконання роботи( стібки однакової довжини, рівні, нитки підібрані за кольором)
Вступний інструктаж
ГРА «СКЛАДИ РЕЧЕННЯ.»
Завдання: згадати з учнями правила техніки безпеки.
Роздаю учням пазли їх завдання скласти ці пазли і отримати одне правило.
1. Не вколюй голку в свій одяг.
2. Не бери голку в рот.
3. Запасні голки зберігай у футлярі або гольнику.
4. Не використовуй голку замість булавки.
5. На робочому місці поклади ножиці так, щоб вони не виходили за край парти.
6. Не тримай ножиці вістрями догори.
7. Не ріж на ходу. Під час різання не вставай з місця.
8.Передавай ножиці закритими і кільцями вперед.
ГРА «ВПІЗНАЙ ІНСТРУМЕНТ»
Металева та тоненька,
Мною сукню шиє ненька.
В мене тулуб є і вушко,
Я із ниткою подружка.
(Голка)
Пара гострих, тонких ніг
Без туфель і без чобіт.

На ногах - по голові

Для чого, скажіть мені?

По папері ходять ноги,

Ріжуть все, що на дорозі. (Ножиці)

Щоб шити чи вишивати,

Це потрібно в руки взяти.

Різнокольорові котушки

У мене є, у подружки.

Вишивали ми листівки,

Нам знадобилися... (нитки)

Тіло жовте,
 Серце чорне:
Тіло мовчить
, А серце говорить.
(Олівець)
Порахує сантиметри,
А як треба – міліметри!
Рівно лінії проводить,
З олівцем за ручку ходить.
(Лінійка)

Завдання: відгадати загадку де є відгадка інструмент , який потрібен буде під час роботи.
Учні витягують картки на яких знаходяться загадки.
За допомогою цих двох ігор , ми дізнаємося , які інструменти та яких правил потрібно застосовувати під час виконання проекту.
Молодці, ви всі гарно відповідали, а зараз давайте з вами розпочнемо створювати наш проект.
Отже,організуйте будь-ласка робоче місце, у кожного з вас на робочому місці знаходяться заготовки та технологічна картка, тобто, порядок виконання технологічних операцій.
Контролюю роботу учнів,допомогаю індивідуально, виправляю помилки.
УІІ. Закріплення нових знань учнів.
РОБОТА В ПАРАХ
Завдання: Оцінити виконану роботу використовуючи метод взаємооцінювання.
УІІІ. Підсумок уроку.
Оцінюю роботу учнів, виправляю помилки.
ІХ. Домашне завдання.
Повторити ІБЖД. Принести матеріали для оздоблення.








неділя, 18 листопада 2018 р.

Трудове навчання 5 клас

Проект "Новорічний чобіток"
Тема: Технологічна послідовність виготовлення виробу.
Практична робота: Виготовлення шаблонів.
Мета: формування вмінь здійснювати вимірювання й ромічання майбутнього виробу на картоні та тканині;
розвиток точності, окоміру, порівняння, координації рухів;
виховання просторової уяви, акуратності, культури праці.
Обладнання: лінійка, карандаш, ножиці, картон, тканина, нитки.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І Організаційний момент
1. Привітання.
2. Перевірка відсутніх.
Девіз уроку: "РУКИ ТВОЇ - ТО НАЙКРАЩИЙ СКАРБ,
                           КОЛИ ТИ ЗУМІЄШ ЇМ ДАТИ ЛАД,"
ІІ Актуалізація опорних знань і умінь учнів.
Вправа "КОРЗИНКА ЗАПИТАНЬ"
Сутність вправи: підходжу до учнів по черзі з корзинкою , вони витягують запитання і дають відповідь.
1. Що ви виготовляли в початковій школі?
2. Ваші виробі складалися з окремих частин?
3. Як називаються окремі частини у виробі?
4.Які матеріали ви застосовували для своєї роботи?
5. За дпомогою чого створюють аплікацію?
6.Ви застосовували шаблони?
7.Для чого потрібен трафарет?
ІІІ.Мотивація навчальної діяльності учнів.
    З давних-давен людину завжди приваблювало створення чогось нового та незвичайного. Тільки праця в усій її багатогранності спрямована на пізнання світу, на самовираження особистості у творчості. Тільки насиченя вільного часу працею, що збагачує духовне життя, може дати людині щастя.
                                              Інтереактивна вправа 
                                                  Асоціативний кущ
                                                      "ШАБЛОН"
     Діти, давайте згадаємо початкову школу ,як створюється аплікація.Одним з етапів створення аплікації є- створення шаблону. Давайте виконаємо Інтереактивну вправу та створими Асоціативний кущ до терміну "ШАБЛОН" користуючись при цьому фліпчартом.
ІУ Повідомлення теми , мети та завдання уроку.
  Отже ,тема нашого сьогоднішнього уроку : "Технологічна послідовність виготовлення виробу." виконаємо практичну роботу : " Виготовлення шаблону," 
У Вичення нового матеріалу
Перш ніж ми розпочнемо з вами нашу тему , я хочу щоб ми з вами виконали вправу.
 Вправа "ОЧІКУВАННЯ"
Пропоную учням на ватмані написати та виразити свої очікування від проекту "Новорічний чобіток"
План:
1.Поняття шаблон.
2.Добір інструментів та матеріалів.
  У процесі конструювання застосовують такі види графічної документації:
ескіз, макет, креслення , шаблон.
Шаблон в техніці — пластина (лекалотрафарет і т. п.) з вирізами, по контуру яких виготовляються креслення чи вироби або інструмент для вимірювання розмірів.
 Для виготовлення шаблону ми будемо застосовувати : картон, ножиці, заготовку, олівець.
УІ Практична робота 
Тема :"Виготовлення шаблону"
ВСТУПНИЙ ІНСТРУКТАЖ
1. Підготуйте , будь-ласка, матеріали та інструменти , необхідні для виконання практичної роботи.
2. Давайте повторимо правила безпечної праці під час користування ножицями.
Вправа "МІКРОФОН"
Учні по черзі говорять по одному правилу в уявний мікрофон.
ПОТОЧНИЙ ІНСТРУКТАЖ
1.Кожен учень отримуєкартку завдання. Необхідно вирізати шаблонноворічного чобітка.
УІІ Підсумок уроку
"МІКРОФОН"
- Що нового я дізнався на уроці?
- Чивиправдилися ваші очікування?
УІІІ Домашне завдання
принести інструменти та матеріали






субота, 10 листопада 2018 р.


ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ ДО РОЗДІЛУ 2
«ФІЗИЧНА СКЛАДОВА ЗДОРОВ`Я»
ВАРІАНТ 1
І рівень
Виберіть одну правильну відповідь.
1.      Підлітковий вік – це:
А) період коли ти навчаєшся в старших класах;
Б) період біологічного , психологічного , соціального і духовного дозрівання людини;
В) період,коли тобі довіряють батьки ключі від квартири, гроші на твої потреби, відпускають на дискотеку;
         2. Основною ознакою статевого дозрівання є :
                 А) «ламання» голосу у хлопчиків;
                  Б) посилення гостроти слуху у дівчат;
                  В) розмова з батьками на рівних;
        3. Фактором ризику в розвитку підлітків є :
                 А) неповної родини;
                 Б) активний спосіб життя;
                 В) переїдання;
        4. Які фактори ризику впливають на гармонійний розвиток підлітків:
                 А) дружні стосунки з однолітками;
                 Б) азартні ігри, паління, алкоголь;
                 В) відвідування школи, комп’ютерних клубів, гуртків за інтересами;
       5. Фактором ризику в розвитку підлітків є :
                  А) гіподинамія;
                  Б) помірне харчування;
                  В) чергування фізичної та розумової діяльності;
       6. Дайте правильну відповідь:
                  А) вік учнів завжди відповідає їхньому росту;
                  Б) у середньому статеве дозрівання у дівчат починається на один – два роки раніше , ніж у хлопців;
      7. Які дії є небезпечними для вашого здоров’я :
                 А) купувати їжу на вулиці;
                 Б) мити руки перед їдою;
                В) вживати їжу не дивлячись на термін придатності;
                Г) звертати увагу на чистоту в їдальні.
      ІІ рівень
     8. Позначте чинники ризику , яких людина може уникнути:
                 А) недостатня маса тіла;
                 Б) вік;
                 В) надлишкова маса тіла;
                 Г) спадковість;
                Д) зловживання алкоголем;
                Е) стать;
     9. Позначте те ,що негативно впливає на стан шкіри:
                А) неправильне харчування;
                 Б) повноцінний сон;
                В) порушення травлення;
                Г) недосипання;
                Д) куріння, вживання алкоголю;
                 Е) нервове перенапруження;
                 Ж) надмірна сухість повітря;
ІІІ рівень
  10 Виберіть правильне твердження:
             А) Для підліткового періоду характерні індивідуальні відмінності між юнаками та дівчатами.
             Б) Малорухливий спосіб життя в підлітковому періоді не тільки не шкідливий , але навіть корисний , оскільки забезпечує організм від надмірних навантажень на кістки та м’язи, які ростуть.
              В) Повноцінне збалансоване харчування сприяє нормальному  фізичному розвитку підлітків.
              Г) Слова «косметика» й «косметологія» - синоніми , однак багато хто з людей вкладає у них різний зміст.
    11. Виберіть основні косметичні проблеми:
               А) посилання секреції шкірного сала;
               Б) запалення шкірних пор на обличчі, плечах;
               В) поява тріщинок на губах;
    12. Вкажіть правильне твердження :
               а)до складу повноцінного харчування входять тільки білки й вуглеводи;
б) усі люди можуть їсти будь-яку їжу;
в)хімічний склад їжі повинен відповідати  потребам організму;
вг)людині підходить будь-яка система харчування.











ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ ДО РОЗДІЛУ 2
«ФІЗИЧНА СКЛАДОВА ЗДОРОВ`Я»
ВАРІАНТ 2
І рівень
Виберіть одну правильну відповідь.
1.      Фактори ризику – це:
А)фактори, які негативно впливають на здоров’я і можуть його руйнувати;
Б)фактори , які підвищують тебе в очах однолітків;
В) фактор , які покращують відносини з батьками;
2.      Соціальні фактор ризику , які впливають на здоров’я підлітків є:
А) купівля та вживання алкогольних напоїв;
Б) відвідування фотостудії;
В) прибирання пришкільної території;
  3.Типовими ознаками наркотичної залежності є:
         А) безпричинні зміни настрою;
         Б) зацікавленість художньою літературою;
  4. Алкоголь – це :
       А) захворювання;
       Б) шкідлива звичка;
  5. Основною ознакою статевого дозрівання є :
       А)різкий стрибок зросту;
       Б)значне збільшення маси тіла;
       В)велике коло друзів;
   6. Дії , які негативно впливають на фізичну складову здоров’я людини:
        А)заняття спортом;
        Б)гіподинамія;
       В)палити, вживати алкоголь під час матчу;
   7. Які косметичні засоби можуть і потрібно застосовувати хлопцю:
          А)шампунь від лупи, дезодорант, мило;
          Б)гель, лак, туш, помада;
          В)лак для волосся, спрій, лак для нігтів;
ІІ рівень
   8. Позначте чинники , яких людина може уникнути:
          А) вік;
          Б) спадковість;
           В) недостатня рухова активність;
9. Позначте те, що негативно впливає на стан шкіри:
       А)неправильне харчування;
       Б)повноцінний сон;
       В) порушення травлення;
       Г)надмірна сухість повітря;
ІІІ  рівень
10 . Корисні звички сприяють:
      А) підвищенню самооцінки;
   Б) поліпшенню стосунків;
   В) зміцненню імунітету;
   Г) погіршенню настрою;
11. Виберіть правильне твердження:
    А) Здоровий спосіб життя охоплює не тільки навички гігієни тіла та культуру харчування , але й культуру спілкування, мораль, уміння прогнозувати свої дії;
     Б) Здоровий спосіб життя дозволяє людині сформувати доброзичливі стосунки з людьми, природою та із собою;
      В) Усі хвороби на які хворіє людина є інфекційними;
 12. Пасажирам , які користуються транспортним засобом , дозволяється:
      А) Користуватися ременями безпеки;
       Б) Відволікати водія під час руху;
       В) Торкатися ручок дверей під час руху;























вівторок, 6 листопада 2018 р.

Основи здоров 'я 8 клас

Тема: Традиційні і сучасні системи харчування.
Мета: 
- систематизувати знання учнів про значення харчування для здоров 'я, ознайомити  з особливостями харчування при різному фізичному навантаженні з сучасними системами харчування;
- розвивати здоров' я, почуття відповідальності за власні вчинки, вибір та дотримання способу життя;
- виховувати валеологічну- культурну особистість,вести здоровий спосіб життя;
Обладнання:
1. епіграф до уроку;
2. відео;
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
    Епіграф уроку:
                             "Людина народжується здоровою , всі хвороби приходять з їжею."
                                                                                                               (Гіпократ)
І. Організаційний момент.
1. Привітання.
2. Перевірка відсутніх.
Вправа "Самоналаштування"
Покладіть руки на парти , закрийте очі та промовляйте:
"Я зможу сьогодні добре працювати на уроці. Я - ОСОБИСТІСТЬ ТВОРЧА."
ІІ. Перевірка раніше засвоєних знань
Мозковий штурм.
1. Чим відрізняється фізичні якості маленьких дітей,підлітків,дорослих та літніх дітей?
2. Назвіть складові фізичної форми.
3. Чому фізична форма не є тотожним поняттям гарної статури?
4. Пригадайте,які складові їжі необхідні для нормальної життєдіяльності організму людини?
5.Назвіть основні джерела білків, жирів, вуглеводів, мінеральних речовин,вітамінів, води.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Сформулюйте тему і завдання уроку задопомогою даного вислову.
"Здоров я набагато більше залежить від наших звичок і харчування , аніж від лікарського мистецтва." 
ІУ.Вивчення нового матеріалу
                                                                  Інтереактивна вправа 
                                                                   "Асоціативний кущ"
                                                                  "Безпека харчування"

Складання на дошці схеми за асоціаціями учнів .
- Що ви знаєте про дієтичне харчування?
- Назвіть системи харчування.
Перегляд відеофільму "Дієти чи здорове харчування?"
Руханка "Роби , як я "
Учні стають у коло , після чого вчитель звертається до них із такими словами :
Роби ,як я і показує певний рух. Усі повторюють.
Робота за підручниками (у парах). Основні характеристики деяких національних кухонь.
- Страви якої кухні полюбляют у вашій сім ї ?
Наразі фахівцями розроблено велику кількість найрізноманітніших систем харчування ,спрямованих на : оздоровлення організму , схуднення, контролю маси.
   До таких систем харчування відносять:
традиційні, сучасні, національні кухні, наукові, альтернативні.
Перегляд відеофільму "Раціональне харчування"
- Чим відрізняється "раціональне харчування" від "дієтичного харчування"?
У.Підсумок уроку
Рефлексія
Оберіть "Смайл уроку" серед запропонованих. Поясніть свій вибір.
УІ.Д/з
п.7

Дієта чи здорове харчування.

Мультфільм про раціональне харчування


8 клас

№ п/п Клас, номери уроків Розділи, теми ІІ семестр Кількість годин Дата 8 клас ...